Diyabetliler Ne Yemeli?

Diyabetliler Ne Yemeli?

Diyabet insülin salınımının yetersizliği ve işlevselsizliği sonucu gelişen ve kan şekeri yüksekliğiyle seyreden bir hastalıktır. Farklı tipleri mevcuttur. Beslenme tarzıyla ve fiziksel aktivite düzeyiyle doğrudan ilişkili bir hastalık olduğu için diyabet hastalarının ne yiyip içtiği de son derece önemlidir.

Diyabetli kişiler ne yemeli?

Diyabet hastalarının yemesi gereken gıdalar

 

 

Eğer diyabetiniz varsa öncelikle hekiminizin verdiği tedaviye harfi harfine uymalısınız. Diyabet hastalığı tedavi edilmediği takdirde birçok kronik hastalığa sebep olabilir. Tedavinize uymadan sadece beslenmeye dikkat ederek hastalığı geçiştirebileceğinizi düşünmeniz yanlış olur. Kan şekeri düzene girmeyip yüksek seviyelerde seyrederse göz, böbrek, kalp gibi organlara hatta sinir sistemine zarar verebilir.

⇒Önemli: Çok su içmek, çok idrara çıkmak, aşırı halsizlik ve ağız kuruluğu gibi belirtileri yaşayanlar mutlaka bir hekime görünmelidir.

Hekiminizin önerdiği insülin veya ilaç tedavisinin yanında beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir. Diyabet hastaları sağlık durumlarını korumak için kan şekerini yükseltmeyecek gıdalara yönelmelidir. Yeşil, mor, sarı renk grubundan sebzeler bu rahatsızlığı olan bireyler için iyi seçeneklerdir. Tüm öğünlerinde sebzeye mutlaka yer vermelidirler. Zeytinyağlı bir tabak sebze yemeğine iki ince dilim tam buğday ekmeği veya iki-üç kaşık bulgur pilavı eşlik edebilir.

Bulgurun glisemik indeksi düşüktür. Yani kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmez. Bu sebeple diyabeti olan kişiler pirinç pilavı yerine bulgur pilavını tercih edebilirler. Makarna tüketilecekse de tam buğday makarna olmasına ve porsiyonunun abartılmamasına dikkat edilmelidir.

Sebze yemeği dışında ızgara balık, tavuk veya et yemek istediklerinde yanına bol yeşillikli salata eşlik ederse sağlıklı bir öğün olur.

Diyabeti olan biri eğer meyve yiyecekse;

  • yeşil elma,
  • yeşil erik,
  • çilek,
  • armut gibi meyveleri tercih etmelidir.
  • Ayrıca meyvelerin üzerine tarçın serpilerek yemek kan şekerinin dengede tutulmasına yardımcı olur.

Diyabetliler ne yememeli?

Şeker hastalarına önerilmeyen gıdalar

Diyabeti olan kişiler kan şekerini hızlı bir şekilde yükselten gıdalardan kaçınmalıdır.

Bu gıdalara bir kaç örnek vermek gerekirse;

  • Hazır meyve suları,
  • Şerbetli tatlılar,
  • Yaş pasta türleri,
  • Ambalajlı gıdalar diyabetlilerin uzak durmadı gereken gıdaların başında gelir.
  • Beyaz un içeren ekmek,
  • Poğaça, kek türü gıdalar da diyabetli kişilere önerilmez.
  • Bu tür gıdaları tüketmek istediklerinde beyaz un yerine tam buğday ununu tercih edebilirler.

Porsiyon kontrolü de yenilen besinin türü kadar önemlidir. Kan şekerinin yükselmemesi için yemek yerken aşırıya kaçılmaması gerekir. Masum gibi görünen meyveler de içerdikleri meyve şekeri sebebiyle hızla kan şekerini yükseltebilir. Karpuz, kavun, üzüm gibi yüksek şeker içeren meyvelerden uzak durulmalı, tüketilecekse de az miktarlarda olmasına özen gösterilmelidir.

↓↓↓

Diyabet hakkında detaylı bilgiler içeren Türk Diyabet Vakfı’nın Resmi Web Sitesini Ziyaret Edebilirsiniz: https://www.turkdiab.org/

Çocuklar Üzerinde İlk Yardım Yazımızı Okuyabilirsiniz

https://www.ilkyardimsertifikasi.org/cocuklar-uzerinde-ilkyardim.html

 Diyabetliler beslenme dışında neye dikkat etmeli?

AktiviteDiyabet hastaları tedavilerine uydukları zaman yaşamlarına diğer sağlıklı bireyler gibi devam edebilirler. Tedavi devam ederken kontrollerini aksatmamalı, düzenli aralıklarla kan şekeri ölçümlerini yaptırmaları gerekir.

Beslenme dışında diyabetlilerin dikkat etmesi gereken diğer husus da fiziksel aktivitedir. En azından haftanın beş günü yarım saatlik yürüyüşler yapılmalıdır.