Şok Pozisyonu Nasıl Verilir?

Şok Pozisyonu

Şok belirtilerinden bir veya birkaçını gösteren kişilere şok tedavisi uygulanmaktadır. Şok tedavisi için hasanın şok pozisyonuna getirilmesi gerekmektedir. Şok pozisyonu alımı için gerekli şok tedavisinde alınacak önlemler aşağıda belirtilmiştir.

Şok pozisyonu alınması için öncelikli olarak alınması gereken önlemler ve güvenlik prosedürleri bulunmaktadır. Hem hastanın hem de ilk yardımı sağlayan kişinin güvenlik önlemlerinin alınması ilk adımda oldukça önemlidir.

Hastanın çevresi kalabalık ise açılır. Hem hastanın hem de çevrenin bu koşulda rahatlaması ve güvenlik önleminin alınması sağlanır.

Hasta öncelikli olarak sırt üstü yatırılmalıdır.

Hastanın solunum yolunun açık olduğundan emin olunur. Nefesi ve nabız kontrol edilir. Bu şamada mümkün olduğunca temiz hava soluması gereklidir. Bu nedenle başında bir kalabalık bulunuyor ise mutlaka açılmalı ve hastanın yeterli miktarda oksijen alması sağlanmalıdır.

Hastanın vücudunda, burun veya ağız çevresinde herhangi bir kanama bulunuyor ise, gerekli önlemler alınarak hemen durdurulması sağlanmalıdır.

Bütün önlemler acil bir şekilde alındıktan hemen sonrasında şok pozisyonu vermek için geçilmelidir.

Sindirime Yardımcı Olan Organlar

İlk Yardım Sertifikası